به آکادمی پوریا خانی خوش آمدید؛ آموزش اصولی زبان آلمانی با بیشترین کارنامه قبولی

آموزش اصولی زبان آلمانی با بیشترین کارنامه قبولی

به آکادمی پوریا خانی خوش آمدید

آموزش زبان آلمانی

آموزش اصولی و کاربردی زبان آلمانی

آموزش ساعت در زبان آلمانی

0003
مقالات

آموزش ساعت در زبان آلمانی

در این مقاله از آکادمی استاد پوریا خانی قصد داریم شما را با نحوه قرائت و بیان ساعت در زبان آلمانی آشنا کنیم. همچنین نگاهی کوتاه به عبارات و واژگان مورد نیاز برای صحبت روان در مورد زمان و ساعت به زبان آلمانی خواهیم داشت.

میدانیم که در بیشتر مکالمات و گفتگو های کوتاه و روزمره از زمان استفاده می شود. چه در حال تنظیم یک ملاقات با یک دوست باشید چه در حال برنامه ریزی برای پیشرفت در مسیر توسعه فردی. شما تقریبا برای همه چیز نیاز دارید که زمان تعیین کنید و به بیان زمان و ساعت مسلط باشید. بیایید فرصت رو از دست ندیم و یاد بگیریم که چگونه در مورد زمان به روش های مختلف صحبت کنیم.

سوالی که برای زبان آموزان آکادمی پوریا خانی ممکنه به وجود بیاد اینه که اساسا چگونه زمان را به زبان آلمانی یاد بگیریم؟ قبل از شروع این مطلب، اجازه بدید به رویکردی که برای یادگیری زمان به زبان آلمانی خواهیم داشت یه نگاهی بیندازیم. ما زمان را طبق الگوی زیر خواهیم آموخت:

  • عبارت اصلی برای پرسیدن زمان: اولین چیزی که باید بدانید این است که چگونه زمان را به آلمانی باید بپرسید. ممکن است با موقعیت‌های زیادی روبرو شوید که مجبور باشید از کسی ساعت بپرسید یا پرسشی در مورد زمان از او داشته باشید. در این مورد معمولاً عبارات ثابتی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.
  • عبارت اصلی برای گفتن زمان : وقتی می‌دانید چگونه از کسی در مورد ساعت و زمان یک رویداد سوال کنید، انتظار می‌رود که این را نیز بدانید چگونه در خصوص ساعت و زمان سوال بپرسید. برای این منظور عبارات ثابتی وجود دارد که معمولا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.
  • اعداد در آلمانی:وقتی می دانید چگونه به آلمانی در مورد زمان سوال کنید یا پاسخی بدهید، بسیار مهم است که همه اعداد زبان آلمانی را نیز به درستی آموخته باشید.
  • کلمات مرتبط برای واژگان: قدم بسیار مهم بعدی یادگیری واژگان مربوط به مکالماتی ست که در مورد ساعت و زمان انجام میشود. داشتن دانش در مورد کلماتی که می توان از آنها استفاده کرد همواره در استفاده صحیح از آن کلمات به شما کمک میکند. این بخش از آموزش ساعت در زبان آلمانی باعث میشود شما علاوه بر یادگیری این بخش با بسیاری از واژه های مرتبط با این موضوع نیز آشنا شوید.
  • زمان ۲۴ ساعت است و اعداد پیچیده اند: در مورد بحث زمان و مکالمات و عبارات مربوط به این موضوع باید این نکته را همواره بدانید که صحبت در مورد زمان به هر نحو، چه پرسش چه پاسخ و چه هر صحبت دیگری با صحبت در این خصوص در زبان های دیگر از پایه و اساس متفاوت است.

البته این موضوع به طور کلی در اکثر موضوعات در زبان آلمانی صدق میکند.

چگونه به آلمانی ساعت بپرسیم و بگوییم؟

احتمالا برای شما پیش خواهد آمد که در سفر خود به آلمان،  بخواهید بدانید که در آن لحظه دقیقا ساعت چند است. بنابراین باید بتوانید این سوال را بپرسید. عبارات اصلی و کاربردی در این خصوص وجود دارد که می توانید آنها را یاد گرفته و از آن ها استفاده کنید. فقط کافی زمان این عبارات را را با توجه به شرایط تغییر دهید. جهت پرسش در خصوص زمان می توانید از عبارات زیر استفاده کنید:

Wie viel Uhr ist es?

در چه زمانی هستیم؟

Wie viel Uhr haben wir?

چقدر وقت داریم؟

Wie spät ist es?

چقدر دیر شده؟

 

اینها روشهای غیررسمی برای پرسیدن زمان از یک شخص است. شما می توانید از آنها در مکالمات غیررسمی با دوستان خود استفاده کنید. معانی تحت اللفظی آنها متفاوت است اما در واقع همه آنها به یک معنی “ساعت چند است؟” هستند. برای گفتگوهای رسمی، شاید با افراد مسن یا هر جا که قرار است کمی بیشتر احترام بگذارید و یا می خواهید کمی بیشتر مودبانه صحبت کنید، می توانید از جملات زیر استفاده کنید:

Entschuldigung, könnten Sie mir bitte sagen, wie viel Uhr es ist?

Entschuldigung, könnten Sie mir bitte sagen, wie viel Uhr wir haben?

اگر میخواهید مودبانه در خصوص ساعت و زمان سوال کنید  کافی است قبل از سؤالات بالا عبارت

«Entschuldigung, könnten Sie mir bitte sagen»

را اضافه کنید، در این صورت است که پرسش شما در مورد زمان به زبان آلمانی مودبانه به نظر خواهد رسید. فقط یک چیز را به خاطر بسپارید، برای ساختار دستوری صحیح، بعد از کاما فعل را در انتهای آن دهید.

 

حال که یاد گرفتیم چگونه زمان را بپرسیم، ​​بیایید ببینیم چگونه زمان را در آلمانی باید بیان کنیم. این عبارت چه بسا راحت تر است.  فقط یک عبارت ثابت وجود دارد.  شما فقط باید زمان را در آن تغییر دهید.

Es it 10 Uhr.

شما کافی ست بگویید “Es ist” که به معنای “آن است / زمان است”. میباشد.

واژگان مربوط به ساعت در آلمانی

در ادامه مجموعه واژه های مربوط به زمان و ساعت را ذکر کرده ایم. این عبارات هم در خصوص زمان و هم در مکالمات روزمره احتمالا کاربردی خواهند بود، به عبارت ساده تر واژه هایی که در ادامه میبینید فرای از صحبت در خصوص ساعت و زمان برای شما مفید و قابل استفاده خواهد بود.

Uhr – ساعت

Zeit – زمان

Um – در / حدود

Vor – قبل از

Nach – بعد

Kurz – به زودی

Viertel – ربع

Halb – نیم

Heute – امروز

Morgen – فردا/صبح

Gestern – دیروز

Tag – روز

Woche – Woche

Übermorgen – پس فردا

Vorgestern -پریروز

Vormittag – پیش از ظهر

Mittag – ظهر

Nachmittag – بعد از ظهر

Abend – عصر

Nacht – شب

ما این کلمات را با توجه به مفهوم زمان بیان کرده ایم. اما بر اساس زمینه موضوع می تواند معنای دیگری نیز از این کلمات وجود داشته باشد. در واقع ما در اینجا از بعد زمانی به کلمات و عبارات مذکور نگاه میکنیم.

روش های مختلف برای بیان و صحبت در مورد زمان در آلمانی

حال اجازه دهید به این موضوع که گفتن ساعت در زبان آلمانی چگونه است بپردازیم و ببینیم که دقیقاً چگونه زمان را در زبان آلمانی باید بیان کرد.

 

روش های مختلفی برای گفتن ساعت به زبان آلمانی وجود دارد.  بسته به موقعیت از این روش ها برای نقل قول های زمانی استفاده می شود.  یکی از این روشها offfiziell رسمی است که عمدتاً در موقعیت‌ های رسمی استفاده می شود. وقتی با افراد غریبه یا مسن صحبت می کنید باید از این متد استفاده کنید.

 

مفهوم مهم برای پرسیدن ساعت در زبان آلمانی روش ۱۲ ساعته و ۲۴ ساعته زمان است.  زمان ۱۲ ساعته عمدتاً در سناریوهای غیررسمی به زبان معمول روزانه استفاده می شود.  از تایم ۲۴ ساعته بیشتر در موارد رسمی یا اداری استفاده می شود، مثلا برای زمان بندی پرواز یا قرار ملاقات شرکتی، تایم ۲۴ ساعته استفاده می شود.

بیان ساعت کامل به زبان آلمانی

وقتی یک ساعت کامل داریم، به سادگی Uhr را بعد از عدد قرار می دهیم.  ساختار جمله به این صورت خواهد بود:

Es ist ein Uhr

ساعت یک است.

Es ist zwei Uhr

ساعت دو است.

Es ist drei Uhr

ساعت سه است.

این ساختار تقریباً شبیه گفتن ساعت زبان انگلیسی است. که در قالب تایم ۱۲ ساعته ست.

برای ساعت ۲۴ ساعته، می توانید بگویید:

Es is dreizehn Uhr

ساعت ۱۵ است.

Es ist vierzehn Uhr

ساعت ۱۴ است.

اگر حفظ کردن ساعت ۲۴ ساعته برای شما سخت است، یک ترفند برای راحتی کار وجود دارد. فقط باید ۱۲ را از زمان ۲۴ ساعت کم کنید.  به عنوان مثال، ۱۳ – ۱۲ = ۱؛ بنابراین زمان ساعت ۱ است.  به همین ترتیب، ۱۴ – ۱۲ = ۲;  بنابراین ساعت ۲ است.

نکته: لطفاً توجه داشته باشید که در آلمانی am و pm وجود ندارد. برای اشاره به چنین شرایط زمانی، می توانید به سادگی “morgens”، “abends” را در طول زمان اضافه کنید.

گفتن ساعت و دقیقه ها به آلمانی

اصلا نیاز نیست که نگران باشید چرا که نحوه گفتن ساعت به آلمانی بطور کامل بسیار راحت تر از چیزی ست  که فکرش را میکنید.  ساختار آن مشابه زبان انگلیسی است.  اما وقتی باید دقیقه ها را همراه با ساعت ها بگوییم، کمی متفاوت می شود. همانطور که در بالا اشاره کردیم دو راه برای بیان زمان وجود دارد، رسمی و غیر رسمی. ما زمان را طبق هر دو شکل یاد خواهیم گرفت.

مروری سریع

اجازه دهید آنچه را که انجام داده‌ایم به صورت بسیار خلاصه به یاد بیاوریم:

برای نوشتن ساعت کامل به شکل زیر می نویسیم:

Es ist زمان Uhr

Es ist vier Uhr .

ساعت چهار است.

برای نوشتن نیمه وقت مانند ۱:۳۰، ۲:۳۰ و غیره:

در انگلیسی می گوییم “one thirty”. اما در آلمانی، آن را به عدد بعدی گرد می کنیم.  بنابراین تبدیل به “halb zwei” می شود.  چند مثال دیگر:

Es ist Halb drei.

ساعت دو و نیم است.

.Es ist halb vier ساعت سه و نیم است.

مانند زبان انگلیسی که از یک ربع گذشته و  یک ربع به استفاده می کنیم. به همین ترتیب در آلمانی نیز زمان را به این صورت می گوییم.  بیشتر در محیط غیر رسمی

.Es ist viertel nach drei

ساعت سه و ربع است – 3:15

.Es ist viertel vor vier

ساعت یک ربع به چهار است – 3:45

ساعت بالا به شما کمک می کند که چه زمانی از nach و vor استفاده کنید.

معمولاً برای زمان تا 20 دقیقه در ساعت از nach به معنی بعد برای ساعت استفاده می کنیم.

Es zwanzig nach sechs (6:20)

یه راه دیگه هم میتونید از  vor  یعنی قبل از نیم ساعت اون استفاده کنید.

Es ist zwanzig vor halb sieben.  (6:20)

در مثال بالا مشخص است که برای مدت زمان 20 دقیقه تا 30 دقیقه، نیم ساعت از vor استفاده می کنیم.

برای مدت زمان ۳۰ تا ۴۰ دقیقه می توانید از نیم ساعت استفاده کنید.

Es ist zehn nach halb sieben.  (6:40)

برای مدت زمان از 40 دقیقه تا ساعت کامل، می توانید از vor برای یک ساعت کامل استفاده کنید.

Es ist zwanzig vor sieben.  (6:40)

نکات پایانی بیان ساعت به زبان آلمانی

زمانی که فقط دو یا سه دقیقه زمان باقی مانده است، می‌توانید به‌جای بیان دقیق دقیقه از gleich نیز استفاده کنید یا می‌توانید از kurz vor استفاده کنید.

Es ist gleich zwei.  (13.58)

Es ist kurz vor zwei.  (13.58)

وقتی فقط دو یا سه دقیقه از مدتی گذشته است، می توانید به جای اینکه دقیقاً بگویید چند دقیقه گذشته است،  Kurz nachبگویید. به همین ترتیب وقتی یک ساعت کامل اتفاق می افتد، می توانید genau را نیز بگویید (که دقیقاً به معنای آن است).

Es ist kurz nach zwei.  (14.03)

Es ist genau zwei.  (14.00)

خب به پایان این مطلب بسیار مفید و کاربردی رسیدیم. تمرین در مورد پرسش و پاسخ و مکالمه در خصوص زمان میتواند در پیشرفت شما در زبان آلمانی کاربردی بسیار موثر باشد. امیدوارم از این مطلب آکادمی استاد پوریا خانی نهایت استفاده رو ببرید یادتون باشه اگر میخواهید مانند یک فرد آلمانی صحبت کنید باید مثل یک فرد آلمانی فکر کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره آموزش زبان آلمانی پوریا خانی

دوره های آموزشی آکادمی زبان پوریا خانی گزیده ای از علمی است که در طول سال ها مطالعه و آموزش آکادمیک در دانشگاه ها و آموزشگاه های تاپ میباشد.