به آکادمی پوریا خانی خوش آمدید؛ آموزش اصولی زبان آلمانی با بیشترین کارنامه قبولی

آموزش اصولی زبان آلمانی با بیشترین کارنامه قبولی

به آکادمی پوریا خانی خوش آمدید

آموزش زبان آلمانی

آموزش اصولی و کاربردی زبان آلمانی

نگاهی به مشاهیر ادبیات آلمان

مشاهیر ادبیات آلمان
مقالات

نگاهی به مشاهیر ادبیات آلمان

در این مقاله قصد داریم به معرفی پنج تن از برترین و شاخص ترین نویسندگان و شاعران مشاهیر ادبیات آلمان بپردازیم. مطالعه و بررسی آثار این فرهیختگان آلمانی میتواند تاثیر بسزایی در رشد سطح سواد آلمانی شما و نیز آشنایی شما با ریشه های زبان آلمانی داشته باشد.

کشور آلمان در طول تاریخ کهن و پر فراز و نشیب خود، آثار ادبی ماندگاری را به ادبیات جهان معرفی کرده است. «ادبیات آلمان» همراه با تغییرات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و نیز مذهبی در طول دوران های مختلف، دچار تحول و دگرگونی های شده و در حین همین دگرگونی های ریز و درشت، بعضی از برجسته ترین و با ارزش ترین نویسندگان در دنیای ادبیات را پرورش داده است.

میراث ادبی آلمان همانند پیشینه ی هنرهای زیبا و سینما در این کشور، وسعت باورنکردنی داشته است. از فلسفه گرفته تا داستان و شعر، نویسندگان آلمانی به واسطه ی آثار خود، مشارکت های زیادی را در عرصه ی تاریخ ادبی دنیا داشته اند؛ مشارکت هایی که نام آن ها را در سطح بین الملل مطرح کرده و شاید از آن مهم تر، به درک بهتر مخاطبین از نوع بشر یاری رسانده است. به همین خاطر، در این مطلب از وبسایت پوریا خانی قصد داریم به برخی از بهترین نویسندگان «ادبیات آلمان» در طول تاریخ این کشور بپردازیم.

یوهان ولفگانگ فون گوته

«گوته» که با لقب «شکسپیر آلمان» نیز معروف است، به عقیده ی بسیاری از پژوهشگران حوزه ی ادبیات، برجسته ترین چهره ی ادبی آلمان در عصر مدرن می‌باشد. او فعالیت های بسیار متنوعی و زیادی داشته است و به عرصه هایی همچون شعر، نمایشنامه، رمان، علم، سیاست، کارگردانی تئاتر و نقد ادبی می‌پرداخت. گوته در 25 سالگی موفق شد کاری را انجام دهد که برای اغلب نویسندگان در میانسالی و یا حتی سالخوردگی اتفاق می‌افتاد: او توانست با خلق اولین رمانش، کتاب «رنج های ورتر جوان»، نام خود را به عنوان نویسنده ای برجسته مطرح کند.

گوته همچنین اشعار و نمایشنامه های تأثیرگذاری را از خود بر جای گذاشت که در بین آن ها، کتاب «فاوست» از رتبه و جایگاه ویژه برخوردار است. مسیر حرفه ای گوته داشت تا حد زیادی توسط پدرش شکل گرفت، که شرایط تحصیل در خانه را برای او ایجاد کرد و می‌خواست گوته در رشته ی حقوق تحصیل کند و سِمتی در فرمانداری شهر به دست آورد. گوته همین مسیر را ادامه داد و مدتی به عنوان یک دولتمرد توانست به کار مشغول شود. او همچنین در عرصه ی حقوق فعالیت کرد اما نویسندگی و هنر، همیشه علایق اصلی او باقی ماند.

«شاید نیم ساعتی در افکار تلخ و شیرین وداع و بازگشت، سِیر کرده بودم که صدای پای او را بر سر ایوان شنیدم. به طرفشان دویدم و با هراسی در دل، دست «لوته» را گرفتم و بوسه ای بر آن زدم. هنوز درست سر ایوان نیامده بودیم که ماه از پشت درخت های تپه بالا آمد. کمی از این جا و آن جا گفتیم و بی آنکه متوجه شویم، به پای اتاقک تاریک رسیدیم. «لوته» داخل رفت و نشست، «آلبرت» در کنار او، و من هم؛ ولی بی قراری من دوباره بر سرپا بلندم کرد. کمی مقابل او ایستادم، بالا و پایین رفتم و یک بار دیگر نشستم. ترس دلگیری داشتم. «لوته» شروع کرد از دلنشینیِ نور ماه گفتن، چرا که از پرتو آن، پهنه ی ایوان روشنی گرفته و چشم اندازی شگفت آفریده بود، خاصه آن که جز این پهنه، همه چیز در حلقه ی درختان اطراف در تاریکیِ غلیظ پنهان بود. از کتاب «رنج های ورتر جوان»

هرمان هسه

«هسه» موفق شد در سال 1946جایزه ی «نوبل ادبیات» را از آن خود کند. او که از دوران نوجوانی قصد داشت که به یک شاعر تبدیل شود، اولین مجموعه شعر خود را در سال 1899، و اولین رمانش را در سال 1904 منتشر کرد. هسه به واسطه ی سفرهای متعدد و اقامت در سوییس، هند و بخش های مختلف آلمان، به درکی بی واسطه از فرهنگ های گوناگون دست پیدا کرده بود. او شهروند آلمان و روسیه بود و پس از اقامتی طولانی در سوییس، شهروندی این کشور را نیز به دست آورد.

کتاب هایی همچون «سیذارتا»، «بازی مهره شیشه ای» و «گرگ بیابان»، نام هسه را به عنوان نویسنده ای توانمند بر سر زبان ها انداخت. بیشتر آثار او، به نوعی در تضاد با رابطه ی خودش با «ملی گرایی آلمانی» جلوه می‌کند و همچنین، به تحقیق در فلسفه های هندی و چینی می‌پردازد. هسه به دلیل گرایش به مفهوم «درک خویشتن» و پرداختن به عرفان های شرقی، در کانون توجه مخاطبین جوان در دهه های 1960 و 1970 قرار داشت.

تاجران را می دید که در کار داد و ستد هستند؛ شاهزادگان را که به شکار می رفتند، سوگوارانی که بر مردگانشان می گریستند، روسپیانی که خود را عرضه می کردند، طبیبانی که مراقب بیماران بودند، کاهنانی که روز بذرافشانی را تعیین می کردند، عشاقی که به عشق‌بازی سرگرم بودند، مادرانی که کودکانشان را تیمار می کردند. چیزهایی که از نظر او هیچ کدام در خور نیم نگاهی نبودند. همه چیز به نظرش کاذب می آمد و بوی تعفن دروغ از آن ها برمی خاست. همه ی این ها سرابی بودند از احساس و شادی و زیبایی. همه محکوم به فنا بودند. جهان آکنده از تلخی، و زندگی رنج بود. سیذارتا تنها یک هدف داشت، آن هم تهی شدن. تهی شدن از حرص، هوس، رویا و لذت و علم. یعنی می خواست خود را در خویشتن از میان بردارد. هدفش این بود که دیگر خود نباشد. از کتاب «سیذارتا»

آنا زِگِرس

رمان «زگرس» در سال 1932 با نام «هم‌رزمان» که درباره ی خطرات «نازیسم» هشدار می‌داد، باعث شد این نویسنده توسط نیروی پلیس مخفی آلمان نازی، «گِشتاپو»، دستگیر شود. یکی از برترین رمان های او نیز با نام «گردش دختران جوان مرده» در مکزیک نوشته شد، کشوری که «زگرس» به آن فرار بود. اثرات این نویسنده اغلب به مسائل مربوط به حکومت آلمان پرداخته است، و همینطور به مشکلات اخلاقیِ پیش روی مردم این کشور در طول سال های جنگ جهانی دوم.

زگرس همچنین موفق شد یکی از کتاب های معدود درباره ی چگونگی زندگی در اردوگاه های کار اجباری آلمان نازی را منتشر کند. کتاب «مرده ها جوان می‌میرند»، یکی دیگر از آثار برجسته ی این نویسنده ی تأثیرگذار به حساب می‌آید.

با خود اندیشید: ما دو تا کنار هم هستیم! آری، چه خوب بود اگر می توانستیم برای هر دومان دعا کنم. تنبل تر از آن هستم که دستکش ها را دوباره به دست کنم. گرمای پتو بس است. آری، ای پدر ما در آسمان، اگر تو هستی، پس نامت مقدس باد. در این صورت ملکوت تو خواهد آمد، ملکوت تو و نه آن رایشی که درباره اش یاوه سرایی می کنند. در آسمان و بر روی زمین، اراده ی تو برآورده خواهد شد و نه اراده ی پیشوا، فوج هواپیماها و بارش بمب بر زمین. تو نان روزانه ی ما را به ما خواهی داد؛ من سیر خواهم شد و دیگر خالی و پوک نخواهم بود. و بی حوصلگی نخواهد بود، بلکه چیزی خواهد بود که سیراب کند. از کتاب «مرده ها جوان می میرند»

فریدریش شیلر

«شیلر» نیز مانند گوته، در عرصه های مختلفی فعالیت کرده است و اسم خود را به عنوان شاعر، فیلسوف، پزشک، تاریخ نگار و البته نمایشنامه نویس مطرح کرده بود. منتقدین ادبی آلمان، تأثیرگذاری شیلر در عرصه ی شعر و نمایشنامه را با تأثیرات «بتهوون» در موسیقی کلاسیک مقایسه کرده اند. او بیش از هر چیز به خاطر خلق نمایشنامه های «راهزنان»، «والنشتاین»، «ماریا استوارت» و «ویلهلم تِل» شناخته شده است. مانند سایر نویسنده ها، برخی از آثار «شیلر» که از حکومت انتقاد می‌کردند، باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای او نیز شد.

او در برخی مقاطع از دوران حرفه ای زندگی خود، برای تأمین مخارج زندگی به لطف دوستانش و کمک های مالی آن ها اتکا داشت. «گوته» که یکی از با ارزش ترین نویسندگان عصر خود به حساب می‌آمد، رابطه ای دوستانه با «شیلر» داشت و او را برای منصبِ استاد تاریخ در «دانشگاه یِنا» به مسئولان دانشگاه پیشنهاد داد. این دو همچنین در خلق مجموعه ای از شعرهای هجوِ کوتاه با یکدیگر همکاری کردند.

«صدای اکثریت، گواهی بر عدالت نیست.» از کتاب «ماری استوارت»

برتولت برشت

«برشت» یکی از تأثیرگذارترین شاعران و نمایشنامه نویسان آلمانی در قرن بیستم محسوب می‌شود. او به اتفاق همسرش «هلن وایگل»، گروه تئاتر «برلینر آنسامبل» را تاسیس کرد و از طریق نمایش های خود، چشم انداز هنر تئاتر در آلمان را دگرگون کرد. تفکرات «مارکسیستی» در جای جای مضامین و چارچوب های زیبایی شناختیِ آثار او به چشم می‌خورد. برجسته ترین آثار «برشت» شامل کتاب های «اپرای سه پولی»، «زندگی گالیله»، «ننه دلاور و فرزندان او»، «انسان نیکِ سِچوان»، «دایره گچی قفقازی» می‌شود. امروزه می‌توان از خانه ی سابق «برشت» در شهر برلین بازدید کرد؛ خانه ای که همسر «برشت» پس از مرگ او در سال 1956، آن را به موزه تبدیل کرد.

تا جایی که انسان به یاد می آره، همه تصور می کردند که ستاره ها به کاسه های بلورین چسبیدند که پایین نیفتند. حالا ما جرات پیدا کردیم و آزادشون گذاشتیم تا در فضای آزاد بچرخند، تا بدون مانع به سفرهای بزرگ برن. مثل کشتی های ما که به سفرهای بزرگ می رن. بدون مانع، زمین شادمانه به دور خورشید می چرخه و همراه اون ماهی فروش ها، بازرگان ها، شاهزاده ها و حتی خود پاپ هم با زمین به دور خورشید می چرخند. جهان یک شبه، مرکز منحصر به فرد خودش رو از دست داده و دارای مراکز بی نهایت شده، به طوری که امروز هر کسی می تونه مرکز جهان باشه و ضمنا هیچ کس هم نمی تونه خودش رو مرکز واقعی اون بدونه. از کتاب «زندگی گالیله»

همانطور که ذکر کردیم، در طول تاریخ کشور آلمان نویسندگانی مطرحی را به دنیای ادبیات معرفی کرده است. ما هم در این پست از وبسایت پوریا خانی سعی کردیم 5 مورد از برترین نویسندگان آلمانی را برای شما معرفی کنیم تا بتوانیم کمکی در راه علاقه مند کردن شما عزیزان به ادبیات آلمانی کرده باشیم. خوشحال میشویم بعد از خواندن این مطلب، نظرات خود را در زیر این مطلب با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره آموزش زبان آلمانی پوریا خانی

دوره های آموزشی آکادمی زبان پوریا خانی گزیده ای از علمی است که در طول سال ها مطالعه و آموزش آکادمیک در دانشگاه ها و آموزشگاه های تاپ میباشد.